25 Mart 2012 Pazar

Hayat Tek İşle Geçmeyecek Kadar UzunPerşembe akşamı arkadaşlar ile buluştuk. Uzun zamandır birbirimizi görmediğimiz için herkes önce görüşmediğimiz dönemin kısa bir özetini birbirine yaparkan birden konu meslek değişimine geldi.

Arkadaşlardan  biri "iş değiştirmek istediğini ama uzun zamandır bu işi yaptığı için rahatını bozmak istemediğini ve şimdiki işine devam ettiğini " söyledi,   diğeride " iş aradığını ama 30 yaşını geçtiği için iyi iş bulamadığını" söyledi. Ama ben " artık herkesin 40 yaşından sonra ikinci bir kariyeri hedeflemesi gerektiğini " savundum. Arkadaşın biri  daha open mind olduğu için beni anladı , ama diğeri anlamak bile istemedi.

Ardından bu sabah pinterest'te yukarıda paylaştığım söze gözüm ilişti. Hah  perşembe günü savunduğum konuya uygun bir söz derken arkasından çok sevdiğim arkadaşım Binnur Zaimler'in Hürriyet Gazetesindeki yazısını okuyunca sizinle paylaşmak istedim. Binnur benim söylediklerimi astrolojik olarak açıklıyor. Binnur Zaimlerin Hürriyet Gazetesindeki yazısı;

Hayat rutin bir kariyer için oldukça uzun


Uranüs, 2018’e kadar pek çok kişinin 'memur'dan 'girişimci'ye
dönüşmesini sağlayacak. Fütüristler ileride herkesin ikinci hatta
üçüncü kariyerlerinin olacağını söylüyor

Pluto ve Uranüs’ün yolları 127 yılda bir kesişip insanlık için yeni bir çığır açar. Çalışanları temsil eden Başak burcunun ev sahipliğinde 1960’lı yıllarda buluşan iki gezegen, iş hayatında bir dönüşüm yaratmıştı. O yıllarda firmalar, büyük kuruluşlar haline geldi. ABD Başkanı Kennedy önderliğinde liberalizm rüzgarları dünyayı sardı. Azınlık (Uranüs) olan kadınlar ve gençler, akın akın büyük kuruluşlarda (Pluto) çalışmaya başladılar. Sanayiyle birlikte bankacılık, finans sektörü ve diğer sektörler de istihdam artırdılar. Peter Drucker’ın ‘bilgi işçileri’ dediği beyaz yakalılar, mavi yakalılar kadar çok sayıdaydı artık.Şimdi yine dönüşüm dönemindeyiz. Pluto, Oğlak burcunda ve 2008’den beri ekonomiyi dönüştürüyor. Gemileri yaktık, geri dönüş yok. Koç burcundaki Uranüs ise başkaldırı, yenilikçilik ve cesaret demek. 2011-2016 yılları arasında yaşanan bu zorlayıcı dönem kuşkusuz, dünya üzerinde çalışma hayatını kökünden değiştirecek. Geleneksel çalışma düzeni artık geçerliliğini yitiriyor. Yeni iletişim modelleri ve teknik imkanlar hayatımızı değiştirmiş durumda. Uranüs (teknoloji, radikal değişiklikler) bize öyle imkanlar sunuyor ki, 09.00-18.00 ofiste bulunmak gittikçe anlamsızlaşıyor. Uranüs, 2018’e kadar pek çok kişinin 'memur'dan 'girişimci'ye dönüşmesini sağlayacak. Hem de her türlü ekonomik kısıtlamaya rağmen. Artık tek yol iyi bir okul bitirip iyi bir işe girmek değil. Fütüristler büyük kuruluşların küçülerek hayatlarına devam edeceğini söylüyor. Uzmanlık sahibi kimselerse, dışarıdan bu şirketlere destek verecek. Fütüristler, tıpkı Ali Babacan'ın da söylediği gibi, ileride herkesin ikinci hatta üçüncü kariyerlerinin olacağını söylüyor. Hayat aslında tek becerili rutin bir kariyet için oldukça uzun.
Mevcut düzen hem kuruluşlar hem de çalışanlar tarafından sorgulanırken, eskiden elzem olan pek çok prosedür şimdi anlamını yitirdi. Daha eğlenceli bir dünya için artık yeni şarkılar söylemek lazım.

Gözlemlerime göre, çalışma hayatında şu anda çalışanlar üç gruba ayrılmış durumda.

Birinci grup; yaş grubu genellikle 35-45 arasında olan bu grup, yaptığı işten memnun değil, yorgun ve mesleki görlük içindeler ama konfor alanlarınıda terk etmeği gözleri bir türlü kesmiyor ve güvenli alanda kalmayı tercih ediyorlar. Kurumların organizasyonlarında yapmadıkları atakları en çok hissedenler de bu grupta.

İkinci grup; yaş grubu 25-35 arasında olan bu grup, ya yeni çalışma hayatlarına başlamışlar yada üç beş yıl olmuş sessizce çalışıyorlar. Tamamen motivasyonsuzlar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Her şey o kadar uzak ki eylemsizliği tercih ediyorlar ve kaygan bir zeminde yaşıyorlar. Her an her şey yapabilirler. Kurumların çalıştırdığı personelin % 80'ni bu grup. Çünkü iş gücü daha ucuza temin edilebiliyor . Bazıları terfiler aldılar bir şeyler olur mu diye beklemedeler.

Üçüncü grup; 45 yaş üzeri olan bir grup, terk edemiyecekleri bir pozisyonda, genelde de üst düzey yönetici grupta olup alternatif üretemeyenler. Banka borçları, çoçukların okul durumu vs derken top çeviriyorlar. Daha şükürcü olan bu grupta en büyük tehlike emeklilik sonrası plan üretme akılarının ucundan bile geçmiyor olması.

Ama 40 yaş sonrası artık hepimizin yeni bir kariyer yapabilmemiz gerektiğini önce kabul etme  sonrada  B Planı oluşturarak , şimdiden gerekli aksiyonları alması  gerekiyor.

B Planlarınızı alayım... Kimin planları var?

İyi Pazarlar....

Sevgiler,

Bengi ÖzkanPin It

7 yorum:

halime dedi ki...

benimde iki oğlum var, biri 30 diğeri 28 yaşlarında.büyük oğlum okulunu bitirdikten 4 yıl sonra hoşuna ğitmesede bir işe ğirdi mecburen, kendi istediği bir işi yapabilmesi icin para ğerekiyordu.oda bizde yoktu.sonra tekrar iş değiştirdi.küçük oğlumda kendi kendine bir iş yapmak istedi bir yıldır onunla uğraşıyor verim alamadı.yeni bir işe ğirdi pazartesi başlayacak bakalım.ğencler arayış icindeler.
ben ise 35 yaşında çalışmaya başladım:)))ama hala yapmak istediğim bir iş vaaaarrrrr:)))))
iyi pazarlarrr olsun...

Bolat dedi ki...

Ellerin dert görmesin o kadar güzel bir konuya değinmişsin ki arkadaşım :)

Bengi Özkan dedi ki...

Halime çoçuklar için hayırlısı olsun...

Evet Bolat hazırlanmalıyız ikinci, üçüncü işler için, birilerinin yüreğindeki işleri yapmasına vesile olursa ne hoş..

Sevgiler,

Bengi

altıüstüevkadını dedi ki...

Marlyn olmasa belkide bu yazıyı hiç göremeyecektim.Aslında insanlar 40dan sonra daha verimli oldukları bir döneme giriyorlar..Herkes gibi benimde yapmak istediğim aman bu yaştan sonra olur mu dediğim projelerim var ama cesaretim yok bir türlü başlayamıyorum
Bu fikirler yaygınlaşırsa bir çok insana da cesaret verir diye düşünüyorum.Benim için motive edici bir yayın oldu.Teşekkürler,sevgiler

Bengi Özkan dedi ki...

Önümüzdeki dönemlerde iş hayatın bu yöne doğru gitmeye başladığını hepimizin göreceğini düşünüyorum. Şimdiden insanlar esnek çalışma olanaklarını talep etmeye başladı bile. Bundan sonraki süreçlerde parça başı işler, evden çalışmlar vs başlayacaktır. 40 yaşından sonra en az 20 yıl daha çalışabiliriz. Onun için herkes yüreğinde yanan isteklerini yaşatmalı...

Eren dedi ki...

Bengicim harika bir yazi, astrolojik aciklamayi da okuyunca içim rahatladı, benim b planın kitap yazmak:)) sevgiler

N.Narda dedi ki...

Çalışanların yaş gruplarına göre profilleri benim de gözlemlerimle uyuştu.

Çalışanlar açısından ilk sorun sevmediği bir işte çalışmak sanırım. Ben de öyley-dim:)Çok zor,yeniden,bambaşka bir yola çark etmek. Ama kalıplar kırılmalı...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Great! The file uploaded properly. Now click the 'Verify my file' button to complete the process.