28 Ocak 2012 Cumartesi

Kent Mirası / Tatlıcılar Rölyefi - Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Tatlıcılar  Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu 

Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun Karaköy Meydanındaki Tatlıcılar Rölyefi'nin olduğunu biliyormuydunuz?Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Tatlıcılar Rölyefinin yakından bir kaç resmi.  


Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu


Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Nerdeyse benimle yaşıt olan bu rölyefin hali bence içler acısı. Çevresindeki reklam panoları bu muhteşem Kent Mirasının tüm ihtişamını gölgeler durumda.

Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu


Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu
Karaköy Limanından bile bina görülebilmektedir.

Tatlıcılar Rölyefi (1964-65) Bedri Rahmi Eyüpoğlu
Şu sıralar her yere pankart asarak  " Tabele verginizi yatırdınız mı?" diye soran belediyeler için acaba bu görsel kirliliği engelleyecek bir uygulaması yokmudur? Yok ise yapılamaz mı?

Bu bir açık itirazdır.

Kent Mirasımıza sahip çıkılması bu kadar zor mudur ? Zor mu olmalıdır?

Ben Karaköyde Tatlıcılar Rölyefini ararken tüm esnafa sordum. Hiç biri bilemedi. Halkımızda da özellikle bu bölgeden ekmek yiyen esnafında habersiz olması çok büyük bir aymazlık.

Sanat eserinin çevresindeki bu tabelalar kaldırılmalı. Hani şu SİT alanlarına bina yapılamıyor ya onun gibi böyle bir sanat eserinin yanında da tabelalara izin verilmemeli ve Hanın bir yerine eser ve sanatçı hakkında bir plaket asılmalı.

İyi Hafta Sonu....

Sevgilerimle,

Bengi

Pin It

2 yorum:

clc dedi ki...

Bengi hanım, bu konuya eğilmiş ve belgelemiş olmanıza çok sevindim ve takdir ettim. Sevindim de, birilerinin yaşadığı kenti ve çevresini tanıması ve farkında olması ne kadar güzel bir şey. bunu bir de üstelik başkalarına göstermek ve paylaşmak isteğiniz ise ayrıca takdiri şayan bir davranış. Bu nedenle size teşekkür etmek istedim. Eğer ukalalık veya hadsizlik olarak nitelendirmez iseniz, bir not geçmek isterim. Keşke dedim kendi kendime, keşke, tatlıcılar rölyefinin asıl değerli olan parçasını da blogunuza taşısaydınız, taşıyabilseydiniz. Biliyorsunuz eskiden tatlıcılar olan o rölyefin altındaki büyük mağaza, gerçekten bir tatlı dükkanı idi, şimdilerde ise bir et marketi sanırım. Onun içerisinde tam kapının karşısında Bedri Rahminin en güzel mozaik panolarından birisi yer alır, sizin bu yazınızda keşke onu da görebilseydik. Belki yolunuz düşerse onu da çeker bu güzel bloğunuza ekler bağlarsınız. saygılarımla.

Bengi Özkan dedi ki...

sevgili clc,

yüreklendirici yorumunuza teşekkür ederim. Yarın tekrar aynı yere gidip söylediğiniz rölyefi göreceğim ve bu sayfalardan paylaşacağım.

Bu serinin diğer yazılarımıda okudunuz mu?

http://bengiozkan.blogspot.com/2011/11/kent-miras-istanbul-manufaturaclar-ve.html


http://bengiozkan.blogspot.com/2011/02/bedri-rahmi-eyupoglu-eren-eyupoglu-1957.html

sevgiler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Great! The file uploaded properly. Now click the 'Verify my file' button to complete the process.