17 Kasım 2010 Çarşamba

Olmaz ki, böyle'de yatılmazki !!!!!!!!

Flaming June 1895- Lord Frederic Leighton

Flaming June'u ilk defa Amerika'da kardeşimin evinde NY Metropolitan Müzesindeki  "Sleeping Beauty "Serginin afişiyle görmüştüm. Geçen senede Madrid seyahatimde Museo Del Prado'da benden önceki sergide yer almıştı. Yine göremedim de sadece magnetini alabilmiştim. Her sabah süt almak için buzdolabını açtığımda  mutlaka bir defa bakarım, elbisenin renginden midir, yoksa güzeller güzeli bir kadının uyuşundaki naiflik midir bilmem ama hep içimi aydınlatır.

19. yüzyil Viktoria döneminin ressamı Lord Frederic Leighton'un (1830-1896) başyapıtı olan Flaming June'nun orjinalı 120X120 ebatlarında yağlı boya resimdir. Bir süre kayboluyor ama 1960 yılında bir müzayede de tekrar bulunuyor ve şimdi Ponce Museum of Art,Ponce Puerto Rico'da bulunuyor.

Ponce Museum of Art renovasyonda iken resim tüm dünya'yı dolaşıyor. O önde ben arkada bir süre takip ettim ama resim şimdi müzeye geri dönmüş.

Resme modellik yapan Doroty Done eğitimsiz doğu Londra'lı bir aktris. Lord Frederic Leighton'un bir çok resmine de modellik yapmış.

Resmin en çarpıcı özelliği kullanılan renkler ile yaratılan görsel oyun. Öndeki parlak kavuniçi tonuna  arkada kontrast olarak sakinleştirici mavi kullanılmış.Siyah-kahverengi ise kor ateşi simgeliyor.

Yunan tanrıçası Venusü hatırlatan güzeller güzeli bir bayan Akdeniz yazında mermer bir balkonda oturma pozisyonunda dinleniyor.Çokda duygusal bir oturuş ile. Sağ arkadaki zakkum ise uyku ile ölüm arasındaki ince çizgiyi simgeliyor.

Bir kadın bence ancak bu kadar güzel uyuyabilir.

Flaming June'a bakarken aklıma hep Orhan Veli'nin Bella için yazdığı bu dizeler gelir.

Uzanıp yatıvermiş, sere serpe,
Entarisi sıyrılmış hafiften,
Kolunu kaldırmış,koltuğu görünüyor,
Bir eliyle de göysünü tutmuş,
İçinde kötülüğü yok, biliyorum
Yok, benimde yok ama........
Olmaz ki!

Böylede yatılmaz ki!!! Pin It

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Great! The file uploaded properly. Now click the 'Verify my file' button to complete the process.